Akt oskarżenia przeciwko sprawcy porwania i pobicia

W dniu 19 kwietnia 2010r. w sprawie o sygn. akt Ds. 4238/09 Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe w Białymstoku skierowała do Sądu Rejonowego w Białymstoku akt oskarżenia p-ko  Łukaszowi R. o to, że:

I. w dniu 06 listopada 2009r. około godziny 22:00 w Białymstoku przy ul. Bema działając wspólnie i w porozumieniu z innymi dotychczas nieustalonymi osobami dokonał pobicia Krzysztofa L. oraz innego nieustalonego mężczyzny w ten sposób, że uderzali ich pięściami i kopali nogami po całym ciele, narażając ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienia skutku określonego w art. 156 §1 kk lub w art. 157 §1 kk
- tj. o czyn z art. 158 §1 kk.

II. w dniu 06 listopada 2009r. około godziny 22:00 w Białymstoku przy ul. Bema działając wspólnie i w porozumieniu z innymi dotychczas nieustalonymi mężczyznami pozbawił wolności Krzysztofa L. w ten sposób, że umieścili go w bagażniku samochodu marki Ford Sierra, a następnie przewieźli pokrzywdzonego w nieustalone miejsce
- tj. o czyn z art. 189 §1 kk.

III. w dniu 07 listopada 2009r. w Białymstoku w piwnicy mieszkania wbrew przepisom ustawy posiadał środki odurzające w postaci 120, 08 grama marihuany
- tj. o czyn z art. 62 ust.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

W dniu 06 listopada 2009r. około godz. 22:00 Komenda Miejska Policji w Białymstoku powiadomiona została przez osoby będące w pobliżu bloku mieszkalnego nr 87 przy ulicy Bema w Białymstoku o pobiciu przez kilka osób nieznajomego mężczyzny, a następnie wrzuceniu go do bagażnika samochodu marki Ford Sierra i odjechaniu w nieznanym kierunku. W toku wykonanych czynności ustalono, że pobitym mężczyzną jest Krzysztof L., zaś samochód do którego wrzucony został pokrzywdzony użytkowany był przez Łukasza R.

Z relacji świadków  zdarzenia wynika, że tego dnia około godz. 22:00 na ulicy Bema w Białymstoku zatrzymały się dwa samochody: marki Daewoo Matiz koloru czerwonego (brak bliższych danych) i Ford Sierra koloru granatowego o ustalonym  nr rejestracyjnym. Z samochodów tych wybiegło kilku dobrze zbudowanych mężczyzn z czapkami - kapturami na głowach i od razu podbiegli do dwóch innych mężczyzn, których zaczęli bić. Jak ustalono Krzysztof L.  przez kilku mężczyzn bity był pałką ( prawdopodobnie metalową ) oraz kopany po całym ciele. Drugi z pokrzywdzonych ( nie ustalono jego danych ) również był bity, kilka metrów dalej. Następnie sprawcy podnieśli Krzysztofa L.  i zaciągnęli go do samochodu marki Ford Sierra i wrzucili do bagażnika, po czym szybko odjechali. Drugi z pokrzywdzonych zdołał uciec.

Krzysztof L. zeznał, że w dniu 06 listopada 2009r. około godz. 22:00 wyszedł z lokalu „Winkiel” w Białymstoku przy ul. Bema i spotkał znajomego Marcina K. (nie ustalono takiej osoby) z którym rozmawiał. W pewnym momencie podjechały do nich trzy samochody, z których wybiegło około 7 mężczyzn, większość miała założone na głowy kominiarki. Od jednego z tych mężczyzn pokrzywdzony dostał kijem lub pałką w tył głowy i upadł. Wówczas kilku z napastników kopało go po ciele, a następnie założyli mu kajdanki na ręce i wrzucili do bagażnika jednego z samochodów. Jeden z mężczyzn przeszukał kieszenie Krzysztofa L. i zabrał dwa telefony marki Nokia i Ericsson ( brak bliższych danych ). Pokrzywdzony został wywieziony w nieustalone miejsce, do lasu gdzie nadal był bity, napastnicy zdjęli mu kajdanki, zabrali mu kurtkę marki „Raifa” o wartości 700 PLN, pieniądze w kwocie 1 400 – 1 500 PLN i zostawili w lesie. Do domu wrócił taksówką. Pokrzywdzony nie podał powodu dla którego został pobity i wywieziony.

Na skutek opisanego powyżej zdarzenia Krzysztof L. doznał wielomiejscowego potłuczenia ciała w postaci podbiegnięć krwawych, obrzęków i otarć naskórka rozmieszczonych na całym ciele, naruszających czynności narządu ciała na czas poniżej dni 7.

Przesłuchany ponownie Krzysztof L. zeznał, że około 10 dni po zdarzeniu odzyskał utracone rzeczy i w części pieniądze, które przywiózł mu nieznany taksówkarz. Z relacji tego mężczyzny wynikało, że pokrzywdzony pozostawił kurtkę wraz z rzeczami w taksówce. Brakowało jedynie części pieniędzy w kwocie około 800 PLN. Pokrzywdzony nie był w stanie wyjaśnić powyższych okoliczności i odmówił w dalszej części składania zeznań.

W toku śledztwa dokonano zatrzymania Łukasza R. oraz zabezpieczono użytkowany przez niego samochód marki Ford Sierra. Dokonano oględzin samochodu i z jego wnętrza, w tym z bagażnika zabezpieczono ślady biologiczne, które w wyniku badań genetycznych DNA okazały się krwią ludzką pochodzącą z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością od Krzysztofa L.

Natomiast w wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych Łukasza R. znaleziona został reklamówka z zawartością suszu roślinnego. Na podstawie przeprowadzonych badań chemicznych stwierdzono, że zabezpieczony susz o łącznej wadze 120,08 grama stanowi ziele konopi innych niż włókniste, znajdujące się w wykazie środków odurzających.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Łukasz R. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień w sprawie.

Łukasz R. dotychczas był kilkakrotnie karany sądownie, w tym za czyny podobne do objętych niniejszym aktem oskarżenia.