Akt oskarżenia w sprawie przywłaszczenia funkcji publicznej

Prokuratura Rejonowa Białystok – Południe w Białymstoku skierowała do Sądu Rejonowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi P. ( lat 49), któremu zarzucono to, że:

w dniu 15 stycznia 2008 r. w Białymstoku wyzyskując błędne przeświadczenie innych osób, iż jest funkcjonariuszem publicznym, mianowicie, iż sprawuje funkcję Marszałka Województwa Podlaskiego, będąc odwołanym ze stanowiska, nadal wykonywał czynności związane z tą funkcją, w ten sposób, że godzinach wieczornych podpisał przygotowane, w tym samym czasie, przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego dokumenty w postaci:

  • datowanej na dzień 07 stycznia 2008 r. umowy o pracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego;
  • datowanej na dzień 14 stycznia 2008 r. umowy o pracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego
  • datowanych na dzień 07 stycznia 2008 r. pism powierzających urzędnikowi stanowisko inspektora w innej komórce organizacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i przyznające jemu zmienione wynagrodzenie zasadnicze,
  • tj. o czyn z art. 227 kk,

Dariusz P. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu i wyjaśnił, że działał w przeświadczeniu, iż jego uprawnienia wygasają z końcem dnia, a podejmowane decyzje zmierzały do uregulowania kwestii, które zostały rozstrzygnięte wcześniej.

Przestępstwo zarzucone podejrzanemu zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.