Akt oskarżenia w sprawie porwania i zabójstwa Dawida Radosława G.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w dniu 17 września 2018 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia w sprawie PO I Ds. 10.2017, przeciwko 30 – letniemu Tomaszowi J. i 27 – letniemu Patrykowi B. oskarżonym o pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem Dawida Radosława G. i dokonanie zabójstwa w związku z rozbojem Dawida Radosława G., tj. o czyny z art. 189 § 3 kk i z art. 148 § 2 pkt 2 kk w zb. z art. 280 § 2 kk.
W dniu 31 stycznia 2017 r. przypadkowa osoba znalazła w pobliżu parkingu leśnego niedaleko kolonii Wojszki ukryte w zagłębieniu terenu zwłoki mężczyzny.
W wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, że w nocy z 25 na 26 stycznia 2017 r. mężczyzna został pozbawiony wolności przez Tomasza J. i Patryka B., którzy zabrali wymienionemu również jego pojazd marki BMW, po czym na parkingu leśnym w pobliżu kolonii Wojszki oskarżeni zadali mu kilkanaście ciosów nożem w okolice tułowia. Na skutek doznanych obrażeń pokrzywdzony zmarł. Oskarżeni uciekli zaś pojazdem pokrzywdzonego do Belgii.
Patryk B. został zatrzymany w wyniku Europejskiego Nakazu Aresztowania już w dniu 3 lutego 2017 r. i w dniu 10 marca 2017 r. przekazany polskim organom ścigania. Tomasz J. został zatrzymany w dniu 10 lutego 2017 r. w swoim mieszkaniu w Białymstoku.
Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy i zasadniczo odmówili złożenia wyjaśnień w sprawie.
Oskarżonym za zabójstwo w związku z rozbojem grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 12 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Prokurator
Agnieszka Kalisz-Kapelko