Zabójstwo w miejscowości Czyże

W toku nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Hajnówce śledztwa 72-letniemu mieszkańcowi m. Czyże Janowi M. przedstawiono zarzuty zabójstwa, tj. czynu z art. 148 § 1 k.k. oraz gróźb karalnych, tj. czynu z art. 190 § 1 k.k.

            Z dotychczasowych ustaleń wynika, że sąsiadka podejrzanego podjęła próbę przycięcia gałęzi rozrastających się nad jej posesję z drzewa posadowionego na posesji Jana M., zlecając realizację tego zadania wyspecjalizowanemu w tym zakresie podmiotowi.

            Prace rozpoczęły się w dniu 19 lutego 2018 r. ok. godz. 9:00. Widząc to Jan M. zaczął przeciw nim protestować, wskazując, iż prowadzone są nielegalnie. Kobieta nie podzieliła jego zastrzeżeń, a wówczas podejrzany przeskoczył oddzielające obie nieruchomości ogrodzenie, wtargnął na posesję pokrzywdzonej i zadał jej szereg pchnięć nożem w tułów. Kierował również groźby pod adresem jednego z pilarzy. Po dokonaniu tego czynu Jan M. ponownie przeskoczył ogrodzenie i uciekł na swoją posesję, gdzie następnie został zatrzymany przez przybyłych na miejsce funkcjonariuszy Policji. Był wówczas trzeźwy i zachowywał się spokojnie.

            Na skutek odniesionych ran pokrzywdzona zmarła na miejscu.

            Jan M. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień.

            Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

            Zarzucone Janowi M. przestępstwo zabójstwa zagrożone jest karą dożywotniego pozbawienia wolności.

 

p.f. Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej

w Białymstoku

 

prokurator Łukasz Janyst