Akt oskarżenia w sprawie o zabójstwo

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe w Białymstoku w dniu 30 kwietnia 2018 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko 29-letniemu Dawidowi P., w którym zarzucono mu dokonanie zabójstwa ojca Zdzisława P. Czynu tego dopuścił się on warunkach recydywy – był uprzednio wielokrotnie karany za przestępstwa, w tym z użyciem przemocy, odbył również karę dwóch lat pozbawienia wolności za rozbój.

Inkryminowane zdarzenie miało miejsce w dniu 24 września 2017 r. w Białymstoku. Jak ustalono w toku śledztwa, oskarżony zamieszkujący wspólnie ze swoim ojcem po powrocie w godzinach nocnych z dyskoteki wszczął awanturę, a następnie bił go pięściami po głowie, uciskał szyję, klatkę piersiową i brzuch. W wyniku tego pokrzywdzony doznał licznych obrażeń w postaci m.in. rany tłuczonej, podbiegnięć i wylewów krwawych w obrębie głowy, szyi i klatki piersiowej, a także wynaczynienia krwi w przestrzeni podpajęczynówkowej w prawej półkuli mózgu, obrzęku mózgu, wylewów krwawych w mięśniach szyi, złamania żeber, pęknięcia miąższu wątroby, oraz naddarcia otrzewnej z krwawieniem do jamy otrzewnowej, co w konsekwencji doprowadziło do wstrząsu krwotocznego i śmierci Zdzisława P.

Prokurator uznał, że oskarżony działał z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia swojego ojca, to znaczy przewidywał możliwość nastąpienia takiego skutku i na to się godził. Zarzucone Dawidowi P. przestępstwo zakwalifikowano z art. 148 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. Jest ono zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności.

 

p.f. Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej

w Białymstoku

 

prokurator Łukasz Janyst