Akt oskarżenia przeciwko członkowi grupy przestępczej dokonującej oszustw metodą „na wnuczka” - Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w dniu 31 marca 2020r. skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia w sprawie PO II Ds. 126.2019 przeciwko Danielowi Ł., któremu zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonanie szeregu oszustw i usiłowań oszustw na szkodę 22 osób metodą „na wnuczka”.

Mechanizm wszystkich oszustw był podobny – jeden ze sprawców wykonywał połączenia telefoniczne do kobiet w podeszłym wieku, podczas których maskując swój głos udawaniem choroby gardła przedstawiał się jako ich wnuczek, siostrzeniec, względnie inny członek rodziny, a następnie prosił o pożyczenie znacznych kwot pieniędzy (od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych) pod wymyślonym pretekstem. Gdy pokrzywdzona wyraziła zgodę na pożyczkę, była informowana przez dzwoniącego, iż środki zostaną odebrane przez jego kolegę – w rzeczywistości innego członka grupy przestępczej. W części wypadków do popełnienia przestępstwa nie doszło z uwagi na postawę pokrzywdzonych, które orientowały się w sytuacji i powiadamiały Policję. Wyłudzone od poszczególnych kobiet kwoty wahały się od 4.000 zł do 21.000 zł.

Śledztwem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku objęto czyny popełnione na terenie Białegostoku, Szczecinka, Łodzi, Sanoka, Ostrowa Wielkopolskiego, Augustowa, Lublina i Jasła. Sprawcy pozostawali w jednej miejscowości zazwyczaj ok. 1-2 dni, a następnie przemieszczali się w kolejne miejsce. Zarzucone oskarżonemu czyny popełnione zostały w okresie od 18 kwietnia 2008r. do 21 sierpnia 2008r.

Trzech innych członków grupy przestępczej zostało zatrzymanych w latach 2008-2009 r. i wyrokiem Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 17 grudnia 2010r. skazanych za przestępstwa popełnione wspólnie z Danielem Ł. Ten ostatni wszakże ukrywał się przed organami ścigania. Został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, a następnie przekazany do Polski w dniu 24 października 2019r., co umożliwiło zakończenie postępowania przeciwko niemu.

Daniel Ł. odbywał uprzednio kary pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko mieniu, stąd też jego odpowiedzialność będzie rozpatrywana w warunkach powrotu do przestępstwa określonych w art.64§1k.k. Aktualnie stosowany jest wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej

w Białymstoku

prokurator Łukasz Janyst

Rejestr zmian dla: Akt oskarżenia przeciwko członkowi grupy przestępczej dokonującej oszustw metodą „na wnuczka”

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku
Wytworzył:
Paweł Sokołowski
Opublikował:
Paweł Sokołowski
Dokument z dnia:
2020-04-01
Publikacja w dniu:
2020-04-01
Zmiany:
Podejrzyj
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Białymstoku
2020 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Białymstoku Agencja iArt