Akt oskarżenia w sprawie grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów - Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w dniu 4 lutego 2019 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia w sprawie PO I Ds. 16.2018 przeciwko Tomaszowi J., Radosławowi K. Rafałowi K. i Arturowi Ł. Wymienionym mężczyznom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu dokonywanie włamań i zaboru w celu przywłaszczenia pojazdów (Tomaszowi J. również założenie tej grupy) oraz popełnienie łącznie 32 kradzieży i usiłowań kradzieży samochodów. Łupem oskarżonych padały przede wszystkim pojazdy z grupy Volkswagen (Audi, Skoda, Volkswagen) oraz BMW. Ich wartość oscylowała w granicach od ok. 13.000 zł do nawet 150.000 zł. Kradzieże miały miejsce na terenie różnych miejscowości na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (głównie: Białystok, Suwałki, Olecko, Grajewo, Ełk, Augustów, Łomża) w okresie od października 2016 r. do lutego 2017 r.
Podział ról w ramach dokonywanych przestępstw był zawsze ściśle określony. Założyciel grupy wskazywał pojazd mający podlegać kradzieży, jeden z jej członków pokonywał mechaniczne i ewentualne elektroniczne zabezpieczenia samochodu, a następnie przekazywał go innemu członkowi grupy, który pełnił rolę kierowcy. Auta były transportowane na posesję będącą własnością rodziny jednego z oskarżonych, a następnie wywożone na Litwę, gdzie dokonywano ich sprzedaży. Uzyskane z tego tytułu środki podlegały podziałowi pomiędzy członków grupy przestępczej.
Wobec Tomasza J., Radosława K. i Rafała K. na wniosek prokuratora zastosowano tymczasowe aresztowanie. Odstąpiono od stosowania tego środka wobec Artura Ł. z uwagi na fakt odbywania przez niego kary pozbawienia wolności orzeczonej w innej sprawie.
Podczas próby zatrzymania Tomasza J. w dniu 7 czerwca 2018 r. przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Sejnach, którzy dostrzegli go podczas wsiadania do samochodu, wymieniony podjął ucieczkę, w toku której groził im pozbawieniem życia, a także wykonywał manewry realnie zagrażające ich życiu i zdrowiu. Interweniujący policjanci usiłowali uniemożliwić mu jazdę stając na progach auta po obu jego stronach, oskarżony jednak skierował prowadzony przez siebie samochod w stronę metalowych drabinek znajdujących się pobliskim placu zabaw, wobec czego funkcjonariusze musieli odskoczyć od pojazdu w obawie o przygniecenie do nich. Tomaszowi J. udało się zbiec, został ujęty w październiku 2018 r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania na terytorium Litwy. W związku z powyższym zdarzeniem wymienionemu przedstawiono zarzut stosowania przemocy i groźby bezprawnej w celu zmuszenia funkcjonariuszy do odstąpienia od prawnej czynności służbowej jego zatrzymania, tj. popełnienia przestępstwa z art. 224 § 2 k.k. 
Wszyscy oskarżeni byli uprzednio karani. Zarzucone im czyny zagrożone są karami pozbawienia wolności do lat 10, przy czym – z uwagi na popełnienie przestępstw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej – ich maksymalny wymiar może zostać zaostrzony do lat 15.

 

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej 
w Białymstoku

prokurator Łukasz Janyst

Rejestr zmian dla: Akt oskarżenia w sprawie grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku
Wytworzył:
Paweł Sokołowski
Opublikował:
Paweł Sokołowski
Dokument z dnia:
2019-02-15
Publikacja w dniu:
2019-02-15
Zmiany:
Podejrzyj
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Białymstoku
2019 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Białymstoku Agencja iArt