Akt oskarżenia w sprawie „porwania rodzicielskiego - Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w dniu 21 października 2019 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Białymstoku akt oskarżenia w sprawie PO I Ds. 26.2019 przeciwko Cezaremu R.

Wymienionemu zarzucono, że działając wspólnie i w porozumieniu z Łukaszem K. w okresie od 7 marca 2019 r. do 8 marca 2019 r. pozbawił wolności swoją żonę oraz małoletnią córkę Amelię (lat 3). Doszło do tego w ten sposób, że w dniu 07 marca 2019 r. około godziny 10:18 na ulicy Dziesięciny w Białymstoku wraz z Łukaszem K., używając przemocy poprzez szarpanie pokrzywdzonej trzymającej na rękach córkę, wepchnął ją pomiędzy siedzenia samochodu marki Citroen C4, a następnie odjechał nim do ulicy Cedrowej. Tam, chwytając pokrzywdzoną za ubranie wyciągnął ją wraz z dzieckiem z samochodu i zmusił do zajęcia miejsca w podstawionym uprzednio w to miejsce Oplu Astra. Następnie oskarżeni przemieszczali się samochodem bocznymi drogami województwa podlaskiego i mazowieckiego, uniemożliwiając opuszczenie pojazdu pokrzywdzonym w trakcie postoju poprzez blokadę drzwi, jak też poprzez zagrożenie Natalii R. odebraniem jej córki. Pokrzywdzonej udało się oswobodzić w dniu 08 marca 2019 r., pomiędzy godziną 15.00, a 16.00 w wyniku interwencji Łukasza K., który szarpiąc się z Cezarym R. doprowadził do zatrzymania pojazdu i umożliwił udzielenie pokrzywdzonym pomocy przez inne osoby. Opisane zachowanie stanowi przestępstwo z art. 189 § 1 k.k.

Nadto prokurator zarzucił Cezaremu R., że w okresie bliżej nieustalonym, od stycznia 2018 r. do dnia 08 marca 2019 r. na terenie województwa podlaskiego w celu uzyskania informacji, do której nie był uprawniony w postaci miejsc pobytu Natalii R., posługiwał się uprzednio przez siebie założonymi urządzeniami GPS w użytkowanym przez nią samochodzie marki Ford. Czyn ten zakwalifikowano z art. 267 § 3 k.k. w zw. z art. 267 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.

Postanowieniem prokuratora z dnia 2 sierpnia 2019 r. materiały dotyczące Łukasza K. zostały wyłączone do odrębnego prowadzenia. W dniu 12 sierpnia 2019 r. prokurator skierował przeciwko wymienionemu akt oskarżenia wraz z wnioskiem o skazanie go bez przeprowadzania rozprawy na uzgodnioną karę. Wyrokiem z dnia 24 września 2019 r. Sąd Rejonowy w Białymstoku uwzględnił ten wniosek i skazał Łukasza K. za popełnienie zarzuconego mu czynu, wymierzając karę 1 roku pozbawienia wolności.

Cezary R. nie był dotychczas karany sądownie za przestępstwo. W maju 2018 r. w postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Szczecin-Zachód przedstawiono mu natomiast zarzut popełnienia przestępstwa z art. 189 § 1 k.k.

Za uprowadzenie żony i córki oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej

w Białymstoku

 

prokurator Łukasz Janyst

Rejestr zmian dla: Akt oskarżenia w sprawie „porwania rodzicielskiego

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku
Wytworzył:
Paweł Sokołowski
Opublikował:
Paweł Sokołowski
Dokument z dnia:
2019-10-22
Publikacja w dniu:
2019-10-22
Zmiany:
Podejrzyj
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Białymstoku
2020 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Białymstoku Agencja iArt