Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa sprzed 8 lat - Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w dniu 14 stycznia 2019 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia w sprawie PO V Ds. 6.2016 przeciwko Arkadiuszowi A., którego oskarżono o to, że w 2011 r. zabił żonę Krystynę A. 
Śledztwo w niniejszej sprawie wszczęto dopiero w styczniu 2016 r. na podstawie operacyjnych ustaleń Policji, z których wynikało, że Krystyna A. zniknęła nagle w lutym 2011 r. Mąż kobiety twierdził, że wyjechała za granicę, ale znajomi kobiety twierdzili, że było to niemożliwe – Krystyna A. informowała ich bowiem o innych planach, a o wyjeździe nie wspominała. Nikt z członków rodziny nie zgłosił faktu zaginięcia kobiety. W toku śledztwa, w pierwszym jego etapie, zarzut zabójstwa przedstawiono mężowi kobiety. Mężczyzna nie przyznał się do zabójstwa. Wyjaśnił natomiast, że w trakcie kłótni popchnął żonę, a ta spadła ze schodów. Nie pamiętał co zrobił z ciałem kobiety. Arkadiusz A. został początkowo przez sąd tymczasowo aresztowany, ale na skutek zażalenia sąd II instancji uwolnił wymienionego, wskazując na to, że brak jest dowodów na to, że w ogóle doszło do przestępstwa. W dalszej części śledztwa skupiono się zatem na czynnościach zmierzających do znalezienia zwłok kobiety.
Z uwagi na to, że do zdarzenia doszło w 2011 r., a śledztwo w tej sprawie wszczęto dopiero w styczniu 2016 r. postępowanie w tej sprawie było szczególnie trudne i skomplikowane, zaś jego zakończenie było możliwe wyłącznie dzięki drobiazgowej pracy i dużej aktywności zarówno ze strony prokuratora, jak i funkcjonariuszy Policji przy współpracy z biegłymi różnych specjalności: wykorzystano m.in. takie metody jak profilowanie psychologiczne, profilowanie geograficzne oraz pracę osoby specjalizującej się w poszukiwaniu zwłok w terenie. Ta wspólna praca doprowadziła do sukcesu jakim było ustalenie w dniu 2 maja 2018 r. miejsca „pochówku” , w lesie niedaleko Bielska Podlaskiego. Badanie genetyczne potwierdziło, że zeszkieletowane szczątki zwłok należą do Krystyny A., a oględziny sądowo-medyczne zwłok wykazały, że kobieta zmarła na skutek obrażeń powstałych w wyniku co najmniej 2 uderzeń ostrym, tnącym narzędziem (nożem) w okolice serca.
Arkadiusz A. został ponownie zatrzymany. Nie przyznał się do zabójstwa żony. Złożył też wyjaśnienia, które jednak odbiegają od poczynionych ustaleń. 
Zaznaczyć należy, ze oskarżony przez 5 lat skutecznie ukrywał fakt śmierci żony, a przez 7 lat nieznane było miejsce ukrycia jej zwłok. Sąsiadom, członkom rodziny i znajomym opowiedział, że żona wyjechała, porzuciła rodzinę. Dla uwiarygodnienia swojej historii złożył nawet za nią zeznanie podatkowe za rok 2010 drogą elektroniczną. Przekonywał przy tym osoby zainteresowane miejscem pobytu Krystyny A., że kontaktuje się ona z członkami rodziny, a nawet uzyskał z nią rozwód orzeczony z jej winy.
Arkadiusz A. nie był dotychczas karany. Za popełnienie zarzuconego mu czynu grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności, albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej 
w Białymstoku

prokurator Łukasz Janyst

Rejestr zmian dla: Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa sprzed 8 lat

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku
Wytworzył:
Paweł Sokołowski
Opublikował:
Paweł Sokołowski
Dokument z dnia:
2019-02-15
Publikacja w dniu:
2019-02-15
Zmiany:
Podejrzyj
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Białymstoku
2019 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Białymstoku Agencja iArt